Rok 2004 jest rokiem Jubileuszu 150-lecia powstania Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, najstarszego w tej części Europy Towarzystwa wspierającego artystów i polską sztukę.
By uświetnić ten piękny Jubileusz zaproponowałem profesorowi Juliuszowi Joniakowi, członkowi Odrodzonego Zarządu TPSP w Krakowie, a od 2001 r. wiceprezesowi tego szacownego Towarzystwa zorganizowanie wystawy jego malarstwa z lat 1998-2003 w Pałacu Sztuki oraz wydanie albumu.
Artysta propozycję przyjął, i tak oto mamy zaszczyt i przyjemność gościć w Pałacu Sztuki znakomitego malarza z przełomu XX i XXI wieku.
Juliusz Joniak opuścił, nie z własnej woli, pod koniec II wojny światowej rodzinny Lwów. Na miejsce kształcenia artystycznego wybrał Kraków.
Na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył dwa wydziały. Malarstwo studiował u profesora Czesława Rzepińskiego, a grafikę w pracowniach profesorów: Ludwika Gardowskiego, Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego.
W 1955 r. rozpoczął karierę akademicką na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pokonał kolejno wszystkie jej stopnie od asystenta do profesora zwyczajnego (nominację wręczono mu w 1996 r.).
W swej macierzystej Uczelni pełnił zaszczytne i odpowiedzialne funkcje: Kierownika Katedry Kształcenia Ogólnego na Wydziale Grafiki (1971-1975), Kierownika Katedry II Malarstwa na Wydziale Malarstwa (1975-1978), Dziekana Wydziału Malarstwa (1978-1981) oraz Prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przez dwie kadencje (1981-1987).
Był Juliusz Joniak aktywnym działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie pełniąc funkcje: przewodniczącego sekcji malarstwa i wiceprezesa Związku.
XI Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie prof. Karol Estreicher dwukrotnie nagradzał Juliusza Joniaka za osiągnięcia artystyczne. W 1958 r. wręczył mu Brązowy Medal za Salon ’58, a w roku następnym uhonorował Go najwyższym wyróżnieniem – Złotym Medalem TPSP.
Juliusz Joniak uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych od Wenecji, Berlina, Helsinek po Ateny i Montreal, a Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach całego świata.
Po otrzymaniu najwyższej nagrody na VII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk w Magné we Francji, w lipcu 1995 r. został Juliusz Joniak członkiem honorowym Academie Européene de Arts w Paryżu.
Obrazy prezentowane na wystawie (1 kwietnia 2004 – 9 maja 2004) i w Albumie Malarstwa Juliusza Joniaka powstały w Jego pracowni w Zabierzowie koło Krakowa i są efektem corocznych podróży artystycznych na południe Francji i do północnej Hiszpanii.
Wpływ na ich piękno i harmonię ma ciepło i niepowtarzalna atmosfera domu Joniaków. Dba o nią kapłanka domowego ogniska, artystka malarka Teresa Wallis-Joniak – żona artysty.
Dziękując Juliuszowi, Teresie oraz córkom Ani i Marcie za pomoc w realizacji Albumu i wystawy życzę Im zdrowia i dalszych sukcesów artystycznych i życiowych.