Romuald Wiśniewski

"W rzeźbach artysty..."

   „W rzeźbach artysty odbija się polski koniec XX wieku: to dążenie do bycia Europejczykiem jak Holender czy Szwed i jednocześnie życie purytańskie. Zakłamanie i odwaga. Głupota ze ślepotą i nowoczesność. Posługiwanie się telefonem komórkowym i wiara w moc medycyny ludowej.
   Większość rzeźb R. Wiśniewskiego to prace człekoidalne , przy pomocy których artysta ukazuje polskie paradoksy: „ Punk”, „ Czubek”, „ Mówca ”, „ Podglądacz ”, wykonane z mosiądzu i brązu . Jest ośmieszająca naszych bogaczy rzeźba „ Skąpiec ” z granitu szwedzkiego . Są też dzieła z podtekstem erotycznym , np. „ Taran ”, „ Dedal i Ikar ”. Są i dzieła na pozór niewiele mówiące, w rzeczywistości dogryzające nam wszystkim - bez wyjątku. Romuald Wiśniewski nie tyle zamyka naszą rzeczywistość w szlachetnym metalu, co ją dosadnie aresztuje. Zobaczcie, jacy jesteście, mówi. Z kogo się śmiejecie ? Z siebie, powtarza słowa Gogola. Stąd tytuł wystawy – „ Znaki czasu ”.
   Artysta jest zawodowcem, tzn. żyje z tego co sprzeda. Być może to powoduje, że nie tworzy dzieł symbolicznych, ogromnych, możliwych do interpretowania na różne sposoby. Ale czy to jest wada czy cecha pozytywna ? Zdaje się, że     R. Wiśniewski dobrze wie, gdzie i kiedy żyje, co i ile potrafi...”
   
                                                                                                                                                 Alfred Siatecki